İşitme Duyumuz Nasıl Çalışır?
21/12/2018
İşitme duyunuzu koruyun
25/12/2018

Altı yetişkinden biri belli ölçüde işitme kaybına sahiptir.

Yoğun bir restoranda akşam yemeğinde olduğunuzu hayal edin. Fonda tabak ve sandalye sesleri, konuşan insanlar, kahkahalar ve koşuşturan garsonlar var. Enerjinizi kendi masanızda olup bitenleri takip etmek için sarf ediyorsunuz ve bu süreçte harcadığınız çaba sizi gittikçe daha yorgun hissettiriyor.

Bir süre sonra artık sanki işitiyormuş rolü yapmaya başlıyorsunuz. Başınızı sallıyorsunuz, ilgiliymiş gibi görünüyorsunuz ve yapılan esprileri kaçırsanız bile herkes güldüğü zaman siz de gülüyorsunuz. Kendinizi dışlanmış hissetmeye başlıyorsunuz Restorandan ayrıldığınızda başınız zonklayarak ağrıyor, hayal kırıklığı içerisindesiniz ve benzer bir akşamı uzun bir süre tekrarlamak niyetinde değilsiniz.

İşitme kaybı görme kaybından farklıdır

Tıpkı gözde olduğu gibi, kulağın da performansı yaşınızın ilerlemesinden etkilenir. Ancak, görme bozukluğu zamanla küçük harfleri okumayı zorlaştırır; işitme kaybı ise farklıdır.

İşitme kaybı, hecelerin ve seslerin duyulmasını zorlaştırabilir. Örneğin a, o ve u gibi yüksek sesli ünlü harfler, f, s ve t gibi tiz sesli ünsüz harfleri boğabilir. Bu nedenle, işitme kaybı olan kişiler, insanları duyabildiklerinden fakat ne söylediklerini anlamadıklarından yakınırlar.

Normal İşitme

Görme Engeli

İşitme Engeli