Oticon Şarj Üniteleri
17/12/2018
İşitme kaybı nedir?
25/12/2018

İşitebilmemiz önemlidir

İşitme kaybı, günlük hayatımızı ve yaşam kalitemizi etkileyebilir.

İşitme duyumuz, sürekli önemli bilgiler almamızı sağlamakla beraber duygular yaşatır ve hatırlanacak anılar bırakır. İşitebilmemiz önemlidir:

İş yerinde

 • Grup toplantılarına katılma
 • Telefonda konuşma
 • Yoğun ofis ortamında konuşmaları takip etme

Sosyalleşirken

 • Arkadaşlarla sohbet
 • Restoranda akşam yemeği toplantıları
 • Torunlarla etkileşim
 • Telefonda konuşma
 • Başkalarıyla beraber televizyon seyretme

Kendi güvenliğiniz için

 • Çok işlek caddelerin yakınında yürürken
 • Trafikte siren ve benzer sinyaller gibi tehlikeye işaret eden sesleri duyabilmek
 • Bu sayede yardım çağrısında bulunabiliriz

Öğrenme sürecimizde

 • Az çaba ile konsantre olabilmemizi sağlar,
 • bu sayede eğitmenler ile iletişimde bulunabiliriz
 • ve aldığımız bilgileri doğru bir şekilde algılarız

Ayrıca muhtemelen çalan müziği ve gülen çocukları da kaçırmayacağınız gibi sevdiğiniz kişinin fısıldadığı güzel sözleri de duyabilirsiniz. Peki tabiatın huzur veren seslerine ne dersiniz: Kuşların cıvıltısı, rüzgârda süzülen sonbahar yaprakları, plajda vuran dalgalar veya sıcak bir şömine ateşinin çıtırdaması.

İşitme duyumuz nasıl çalışır?

İşitmek için iki kulağımızı ve beynimizi kullanırız. Bunun iyi bir nedeni de var.

Doğal işitme
Sağlıklı bir işitme sistemi hem düşük sesleri (kontrabas veya trafik) hem de yüksek sesleri (violin veya kuş cıvıltısı) algılayabilir. Bu, teknik bir dille ifade etmek gerekirse, yaklaşık 20 ile 20.000 Hertz arası frekanslardaki sesleri duyabildiği anlamına gelir. Sağlıklı bir işitme sistemi ayrıca çok düşük sesleri (sivrisinek vızıldaması) ve aşırı yüksek sesleri (jet motoru) de işleyebilir. Bu sesler, 0 ile 120 desibel aralığına denk gelir.

Konuşmaları anlamak
Beynimiz özellikle dil anlamada uzmandır ve dillerin her şekliyle her durumda baş edebilir. İster bir kafede oturalım, ister telefonda olalım, ister derste; beynimiz, gelen tüm önemsiz sesleri filtreler ve sadece duymak istediklerimize odaklanır. Beynin bu özelliği sayesinde bir senfoni orkestrasını dinlerken tek bir enstrümana odaklanabiliyor veya gürültülü ortamlarda karşılıklı konuşabiliyoruz.

Uzaysal işitme
Beynimiz, başımızın 360 çevresindeki sesleri duyar; yani başımıza her açıdan gelen sesleri. Beynimiz önden ve arkadan, yukarıdan ve aşağıdan gelen sesleri ayırt edebilir. Bu sayede, bir sesin nereden geldiğini, bulunduğumuz odanın ne kadar büyük olduğunu ve ses kaynağı ile aramızda bir engelin bulunup bulunmadığını anlayabiliyoruz.

Nasıl işitiriz? İşitmenin anatomisi

Dış kulak

Hiç kulağın neden sahip olduğu şekilde olduğunu merak ettiniz mi? Kulağınızın şekli, ses dalgalarının işitsel kanal boyunca ele geçirilmesini ve kulak zarına yönlendirilmesini sağlar.

Orta kulak

Üç minik kemik ve kulak zarı orta kulağı oluşturur. Çekiç, örs ve üzengi. Üzengi vücudumuzdaki en küçük kemiktir. Bu üç kemik ses dalgalarını güçlendirmek için birlikte çalışırlar.

İç kulak

Sesi işleme iç kulakta başlar ve ses dalgaları elektriksel uyarılara dönüşür. Salyangoz şeklindeki koklea sıvı ile doludur, ses dalgaları bu sıvının hareket etmesine neden olur ve hareket, elektriksel uyarıları beyne gönderen duyu hücreleri tarafından toplanır.

Beyin

Uyarı beyne gönderildiğinde, beyin verileri işler böylelikle biz de durumla alâkalı olan veriyi seçip sesi takip ederiz.

Beyin çok yoğun çalışır

Birçok insan ör. gürültülü restoranlar gibi yerlerde yapılan sohbetleri takip etmekte zorlanır. Bunun nedeni, konuşmanın birbirini hızlı bir şekilde takip eden çok sayıda farklı sesten oluşuyor olmasıdır. Beynimiz sürekli olarak tüm sesleri bizim için önceliklendirir ve düzenler.

İşitmek söz konusu olduğunda, beynin kulaklarımızı dan daha yoğun çalıştığını öğrenmek şaşırtıcı olabilir. Kalabalık restoranlar gibi gürültülü ortamlarda yapılan bir sohbeti takip etmek, bu nedenden dolayı çok yorucu olabilir. İşitme kaybı yaşamayan insanlar bile bu noktada zorlanabilir. Genelde, odaklandığımız tüm bilgiler beyin tarafından algısal bir işlem sayesinde düzenlenebilir: Kolayca ifade etmek gerekirse; beyin çevremizdeki sesleri düzenler, arzulanan ses kaynağını seçer ve onu izler. İşitme kaybı olan insanların beyni ise, kulaklardan aldığı verilerin daha hafif olması, daha az detay içermesi ve/veya net olmaması nedeniyle, seslerden anlam çıkarabilmesi için çok daha yoğun bir şekilde çalışmak durumunda kalır.

Bazı sesler diğerlerinden daha iyi duyulur

A, o ve u gibi yüksek sesli ünlü harfler, f, s ve t gibi tiz sesli ünsüz harfleri boğabilir. Bu nedenle, işitme kaybı olan kişiler, insanları duyabildiklerinden fakat ne söylediklerini anlamadıklarından yakınırlar.