İşitme Cihazı Pilleri

İşitme cihazları için özel olarak üretilen pillerdir. Çeşitli markaların işitme cihazı pilleri piyasada mevcuttur. Önemli olan kısım saat pilleri veya buna benzer piller yerine sadece işitme cihazı için üretilmiş olan pilleri kullanmak gerektiğidir. Voltaj farklılıkları işitme cihazınızda tamiri zor ve pahalı arızalara neden olabilmektedir.

Satın aldığınız pillerin kutu üstünde işitme cihazı pili veya Hearing Aids Battery ibaresinin bulunması halinde ve son kullanma tarihi geçmemiş pilleri güvenle kullanabilirsiniz. Kullanmadığınız yedek pillerinizi serin ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Ülkemizde maalesef çok yanlış bir düşünce sonucu yedek piller buzdolabında saklanmaktadır. Bu çok yanlış bir uygulamadır ve dikkat edilmelidir.

Çok sorulan bazı sorulardan biride şarjlı işitme cihazı pilinin neden piyasada satılmamasıdır. Aslında tam şarj edilen bir pilin işitme cihazında kullanılması gayet olağandır. Ama maalesef kullanıcılar tam şarj edilmemiş pilleri veya ömrünü tamamlamış pilleri işitme cihazlarında kullanmalarından dolayı düşük voltajdan dolayı işitme cihazına ciddi zararlar vermektedirler. Bunu önlemek içinde kulla at denilen işitme cihazı pilleri tavsiye edilmektedir.

PİL ÖMRÜNÜ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

İşitme cihazı pillerini, ambalajından çıkardıktan sonra, işitme cihazınıza takmadan önce arkasındaki etiketi çıkartarak 2 dakikalık bir süre beklemek gereklidir. Bu bekleme süresi çok önemlidir, çünkü işitme cihazı pilleri Hava Reaksiyonlu pillerdir ve hava ile reaksiyona geçtikten sonra güç (performans) üretmeye başlar.

işitme cihazı pilleri saklanırken de, orijinal ambalajı içinde kalmalıdır veya pil kutusuna koyulmalıdır. Nemli yerlerden uzak olmalı, metallere temas etmeyecek şekilde, oda sıcaklığında bir ortamda muhafaza edilmelidir.

İşitme cihazları, modellerine göre farklı piller kullanılır, işitme cihazınızın gücüne ve kullanım süresine göre pilin ömrü de buna bağlı olarak farklılık gösterir. Piyasada 675, 312, 13, 10 numara işitme cihazı pilleri ve Koklear implant pilleri mevcuttur.

  • İşitme cihazınız için sakıncalı olabilecek voltaj değerleri uygun olmayan piller kullanılırsa (saat pili gibi) sonrasın da cihaz açısında garanti kapsamı dışına çıkabilecek arızalar meydana getirilebilir.
  • Pil seçimi yapılırken, işitme cihazlarına uygun teknolojiyle üretilmiş kalitesinden emin olunan ve işitme uzmanınız tarafından önerilen marka piller tercih edilmelidir.
  • İşitme cihazınız kullandığınız modeline göre (kulak arkası, kulak içi, kanal içi) 4 farklı boyutta özel üretilmiş ( 10, 312, 13, 675) işitme cihazı pili mevcuttur.

Ayrıntı : www.isitmecihazi.web.tr