İşitme kaybı olan bir çocuk büyütmek
25/12/2018
Prof. Dr. Cüneyt Metin ALPER
23/01/2020

Çocuğun çevresi ve sosyal yaşamı

İyi gelişmiş dinleme becerileri, sadece çocuğunuzun dil gelişimi için değil, çocuğunuzun sosyal becerileri için de önemlidir. İşitme cihazı kullanımı sosyal başarı için önemli olsa bile, bazı çocuklar işitme cihazlarını sosyal nedenlerden dolayı reddederler. Bunun nedeni, sosyal gruplarda kabul edilmeme korkusu ve görünüştür.

Çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirmesine destek olun

İşitme kaybı olan çocuklar, işitme engeli olmayan çocuklara kıyasla çoğu zaman eşit seviyede sosyal iletişimde bulunabilirler. Çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirme kabiliyeti, yaşa, işitme kaybı seviyesine, teşhisin konduğu zamana, uygulanan tedaviye ve tabii ki çocuğun kişiliğine bağlıdır.

İşitme kaybı olan bazı çocuklar, ipucu barındıran hafif sesleri veya ilgi bekleyen kişileri her zaman algılayamadıkları ve dolayısıyla beklenen karşılığı veremedikler için dışlanmış hissederler. Doğru işitme cihazları araçlar ve teknikler bu nedenden dolayı önemlidir. Ancak, çocuğunuzun çevresindeki kişilerin bu konuda eğitilmiş olmaları ve çocuğunuzla nasıl iletişim kurmaları gerektiğini öğrenmeleri bir o kadar önemlidir.

“Kulağındaki o şeyler nedir?”

Tüm çocuklar “normal” olmak ve her ne pahasına olursa olsun, bulundukları sosyal grubun kabul edilen bir üyesi olmak isterler. Bazı çocuklar, bulundukları sosyal gruba ayak uydurabilmek için çözümü işitme cihazlarını çıkarmakta bulur ve olup biteni anlıyor taklidi yapar.

Çocuğunuz “normal” görünebilmek için işitme cihazını kullanmaya reddetmeyi veya azaltmayı deneyebilir. Ayrıca, dikkat çekmek istemediği için okulda yardım istemekten de çekinebilir. Çocuğunuz büyüdükçe, arkadaşlarının sözünü giderek daha fazla dinlemesi ve sizin söylediklerinizi sorgulamaya başlaması normaldir. Ebeveyn olarak bizler, çocuklarımızı acı veren durumlardan koruyamaz. Ancak çocuklarımızın duygularını onaylayabilir, iyi gittikleri yönünde onlara güvence verebilir ve işitme cihazını her zaman takmanın önemli olduğu konusunda onları ikna edebiliriz. BrainHearingTM teknolojisi beyni uyararak seslerin ayırt edilmesini ve konuşmaların anlaşılmasınıi sağladığından dolayı, çocuğunuzu bu işitme cihazını kullanması yönünde teşvik etmeniz, onun işitme cihazını kabullenmesinde yardımcı olur.